Pravdivý příběh o Mike’s Place

Mike

Hlavní předlohou černobílé komiksové knihy Mike´s Place se stal cenami ověnčený dokumentární film Blues na pláži, který natočil absolvent pražské FAMU Joshua Faudem. Ten rovněž jako barman a kameraman vystupuje v grafickém románu, jenž byl pojmenovaný podle známého telavivského baru, kde se poslední dubnový den roku 2003 odehrál sebevražedný atentát.

Komiks vzniklý podle skutečných událostí zpočátku líčí partnerské strasti mladých servírek a číšníků bluesového baru Mike´s Place, který je symbolem svobody a apolitičnosti. V baru platí pravidlo, že se zde nesmí mluvit o izraelsko-arabském konfliktu, politice ani náboženství. To se zalíbí i americkému novináři Jacku Baxterovi, který se rozhodne o baru natočit dokument. Z části obsluhy se tak najednou stane filmový štáb, jemuž po čase začne velet právě zdejší barman Joshua Faudem. Ten zároveň řeší svůj vztah k přítelkyni Saše, která ho podvede.

Necelý měsíc po začátku natáčení se bar Mike´s Place stane terčem teroristického útoku, při němž zemřou tři lidé, a padesát jich je zraněno. Joshua neváhá ani chvíli a nechává kameru dál běžet. Zaznamenal tak, jak se plážová oáza plná hudby, pohody a přátelství v jedné sekundě proměnila v krvavou lázeň plnou strachu a bolesti. Nevynechal ani návštěvy zraněných v nemocnici, traumatické zpovědi přeživších a týden po útoku rovněž znovuotevření baru Mike´s Place, který funguje na telavivské pláži dodnes a má už dokonce v Izraeli několik poboček.

Každá kapitola knihy začíná verši z Koránu vztahujícím se k tématům lidské svobody a respektu. Působí tak jako zamýšlený kontrast k ohavnému činu, který provedli dva přívrženci hnutí Hamás s britskými pasy. V historii blízkovýchodního konfliktu se jednalo o první sebevražedný atentát spáchaný na území Izraele, jenž provedli cizí státní příslušníci.

Autoři komiksu se však nezaměřili pouze na emocionálně barvité vylíčení postav svědků a obětí sebevražedného útoku. Úvodní stránky každé kapitoly popisují, co v jakou chvíli podnikají arabští útočníci, čili jak se dostali do Izraele, s kým spolupracují, kdo jim pomáhá a jak nakonec skončí druhý atentátník, jehož bomba v baru nevybuchla. Z doslovu se navíc dozvídáme, že byla jednoznačně prokázána spojitost mezi tímto atentátem a teroristickým útokem v londýnském metru spáchaném v červenci roku 2005, při němž zahynulo dvaapadesát lidí. Kdyby vyšetřovatelé včas odhalili hlavní organizátorské mozky atentátu v Mike´s Place, nemuselo k útoku v Londýně pravděpodobně vůbec dojít.

Děj grafického románu Mike´s Place se odvíjí svižně, čtenář plynule hltá každé komiksové políčko, které si často vystačí i bez jakéhokoliv slovního doprovodu. Tónovaná černobílá kresba zkušeného kreslíře a ilustrátora Korena Shadmiho se tak stává hlavním nositelem celého příběhu. Ten je bolestně smutný, avšak pravdivý.

Autor: Eva Janáčová. Recenze vyšla v příloze Literáních novin č. 7 Biblio.

Mike