Etgar Keret spisovatelsky zraje
Nedávno vyšla povídková kniha izraelského spisovatele Etgara Kereta Sedm dobrých let. Více …
Ráda píšu. Dřív jsem pracovala jako novinářka, dnes přispívám do novin už jen sporadicky. Láska k psaní a zvídavý pohled na život mi však zůstal. Ráda se zde s Vámi podělím o své postřehy, komentáře i rozhovory týkající se židovské kultury a Izraele.
Nedávno vyšla povídková kniha izraelského spisovatele Etgara Kereta Sedm dobrých let. Více …
Při hodnocení deníku, který oplývá osobními názory a postoji pisatele, musí být čtenář i kritik značně obezřetný a místy až shovívavý. V případě nedávno vydaného Deníku z kibucu Jaroslava Balvína, který má podtitul České stopy na břehu Galilejského jezera, to platí obzvlášť. Více …
Matadoři české figurální malby Jiří Sozanský a Ivan Bukovský připravili do cel na čtvrtém dvoře terezínské Malé pevnosti speciální výstavní projekt, který rezonuje s duchem místa.
Hlavní předlohou černobílé komiksové knihy Mike´s Place se stal cenami ověnčený dokumentární film Blues na pláži, který natočil absolvent pražské FAMU Joshua Faudem. Ten rovněž jako barman a kameraman vystupuje v grafickém románu, jenž byl pojmenovaný podle známého telavivského baru, kde se poslední dubnový den roku 2003 odehrál sebevražedný atentát. Více …
Dokumentarista Martin Šmok (vlevo na snímku) rád nabourává zažité mýty a stereotypy spojené se židovskou historií. V rozhovoru popisuje, jaká byla situace československých židů po válce, proč se původně i nesionisté rozhodli odejít do Izraele, a co mu vadí na ikonizaci Nicholase Wintona.
Několik aktuálních tipů na izraelské divadelní hry uváděné v Praze: Mikve ve Stavovském divadle, Happy End v Divadle Rokoko a Milenec v MeetFactory. Zaujaly mě všechny, srdci blízké mi však nejvíc jsou představení Happy End a Milenec. Více …
Dokumentarista Pavel Štingl se rozhodl, že ze zchátralého pražského nádraží Bubny vybuduje moderní Památník ticha. Ten má mimo jiné připomenout, že odtud byli pražští Židé deportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů. V rozhovoru prozrazuje, proč se rozhodl památník založit a jak odpovídá svým kritikům. Více …
Večer po západu slunce 24. září 2014 začíná nový židovský rok 5775. V aškenázské tradici je během tohoto svátku už po staletí zvykem podávat jablko s medem, které symbolizuje naději, že příští rok bude sladký stejně jako med. Obvyklé je také jíst mrkev, protože symbolizuje plodnost nebo grantové jablko, které má údajně 613 semínek, tedy stejný počet jako má Tóra přikázání (micvot). Více …
S lehkou nadsázkou lze říct, že pražské fotografické výstavy okupovali v létě Izraelci. A že je teď izraelských turistů v Praze skutečně mnoho, každý den slyším na ulicích hebrejštinu a někdy je potkávám dokonce na výstavách. Třeba právě na těch, kde své snímky představují přední izraelští fotografové: David Rubinger a Felix Lupa.
Izraelský výtvarník Zvi Tolkovsky (1935) nevystavuje v Praze poprvé. Na aktuální výstavě v Galerii Millenium představuje více než 40 nových prací, které spojuje postavička ušatého Mickey Mouse.
Izraelský spisovatel Uri Orlev je na svých 82 let neobyčejně čiperný. V květnu navštívil Prahu, aby zde představil svůj nejslavnější román Ostrov v Ptačí ulici. Je to vůbec první kniha, která mu vyšla v českém překladu. V rozhovoru mimo jiné prozradil, co vše je v románu autobiografické. Více …
Architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus natáčeli další díly televizního cyklus Šumná města. Tentokrát zavítali do Izraele, kde celkem v šesti dílech putují po stopách českých umělců a architektů. Polovina jednoho dílu je věnovaná krásné Lole Beerové Ebnerové, která se zde proslavila jako úspěšná módní návrhářka. Více …
Bylo úterý 13. listopadu, něco po desáté večer, když se Boening 737 izraelských aerolinií dotkl pražské půdy. S ním i necelá padesátka turistů vracejících se z Izraele. Více …
Před pár dny jsem se vrátila z Izraele a palestinských území. Izraelci poslední dobou intenzivně spekulují, jestli jeden noční nálet na jaderná zařízení v Íránu postačí. Na protiizraelských demonstracích na Západním břehu nechybějí dělbuchy ani zápalné láhve, a tak Izraelci k rozhánění davů používají slzný plyn a napětí se stupňuje. Více …
Slavný izraelský fotograf Rudolf Weissenstein (1910-1992) proslul jak svými černobílými snímky z vyhlášení nezávislosti státu Izrael v roce 1948, tak psychologicky přesnými portréty prvního izraelského premiéra Ben Guriona. Na konci padesátých let se jeho vlastní autoportrét v podobě chemika dokonce objevil na desetilirové izraelské bankovce. Málokdo však dnes ví, že Weissenstein pocházel původně z Jihlavy. Více …
Nikdy by mě nenapadlo, že se budu bát jednou přiznat, že pocházím z Česka. Mé vlastenecké uvědomění není příliš silné, bez okolků přiznávám, že je spíš vlažné. Přesto v sobě nosím hořce smutný pocit, když v tyto dny nemohu v Palestině přiznat, že jsem z České republiky. Více …
S izraelskými přáteli jsem navštívila Olomouc. Zvi, který se snaží učit česky, mi položil záludnou otázku, jestli je správně ten či ta Olomouc. Od 17. století je Olomouc vždy ženského rodu, předtím byla však mužského. Na komplikace a složitosti jsou Izraelci od dětství zvyklí, přece jen žít v jejich zemi není nic lehkého, česká gramatika pro ně ale zůstává tvrdým oříškem. Více …
Rabín David Peter je v Praze nový. Na podzim roku 2011 se ujal funkce rabína Jeruzalémské synagogy. Jeho čeština má lehký hebrejský přízvuk, když ale promluví hebrejsky, nepoznáte, že se v Izraeli nenarodil. Setkali jsme se na rabinátu před začátkem židovského svátku Pesach, který připadá na období křesťanských Velikonoc. Rabín Peter zaníceně vyprávěl nejen o oslavě tohoto svátku, nýbrž také o tom, jak se od tance dostal k rabínské profesi. Více …
Palcové titulky v novinách hlásají, že americký kongresman Kevin Yoder se postaral o další skandál v předvolební kampani: při loňské návštěvě Izraele se koupal nahý v Galilejském jezeře, které je, alespoň jak tvrdí noviny, posvátné. Podle amerického listu Politiko celý incident dokonce vyšetřuje FBI. Více …